Synthesis Music Media

Stāsts par Radiodejām.

Keywords: Radiodejas, Super FM, Uģis Polis, Jānis Krauklis, European Hit Radio
Iepriekšējais raksts | Nākamais raksts

Autors: Kaspars Kalniņš - 2019. g., publicēts : Facebook grupā "raving 90s @LV"


1. DAĻA. - KĀ VISS IESĀKĀS

Kā mums visiem zināms, Radiodejas savu darbību uzsāka 1992 gada 1. maijā. Kamēr Radiodeju vēl nebija, man par tādu "tehno" vai "house" bija ļoti miglains priekšstats, pareizāk - tā vispār nebija. Kaut nedaudz biju dzirdējis Latvijas Radio radījumā "Zvaigznīšu brīdis", kur kāds no DJ (neatceros vārdu), nospēlēja dažas kompozīcijas. Radījuma vadītājs to pasniedza kā pilnīgi jaunu strāvojumu mūzikā.

Radiodejas logo
Radiodejas logo

Otrā epizode bija Arvīda Mūrnieka radījums televīzijā "Būsim pazīstami", kurā viņš parādīja U96 - Das Boot klipu un minēja vārdu "tehno". Vai tas bija vai nebija tehno, tas ir cits jautājums. "Das Boot" man iepatikās, un drīz pie manis bija kasete "Būsim Pazīstami", kurā bija šī kompozīcija. Ja nemaldos, kasetes pirkums +- sakrita ar barikāžu laiku Rīgā.
Tā nu es dzīvoju savu 16-gadnieka dzīvi, neko nezinādams par to, kas vēl notiek mūzikas pasaulē. Man tad ļoti interesēja radiotehnika un radioaparāti. Tas bija 1992. gada 2. maijs (precīzi neatceros), tā bija brīvdiena. Aiz neko darīt grozīju tēva Spīdolas-208 kloķus UKV diapazonā. Tad nejauši uzgāju radiostaciju, ka spēlēja savādāku mūziku (toreiz UKV diapazonā bija vēl kādas 3-4 radiostacijas). Radio runātājs paziņoja, ka šī jauna ir radiostacija un šobrīd notiek atklāšanas svinības, kā arī lūdza zvanīt uz 280698 un ziņot "kur mūs dzird" Es, protams, piezvanīju, taču miegaina balss (ap 12:00) otrā klausules galā paziņoja, ka atklāšana notika vakar un ka pašlaik skan ballītes ieraksts. Taču jebkurā gadījumā pateicās par zvanu. Kā vēlāk es sapratu, man pa telefonu atbildēja Uģis Polis.
Jauna radiostacija un savādāka mūzika - tas toreiz bija kaut ļoti neparasts. Es, jaunietis, kas vēl meklēja savus priekšstatus par mūziku, mūsdienu soc. tīklu terminoloģijā kļuvu par "sekotāju" vai fanu līdz pēdējai Radiodeju pastāvēšanas dienai. Varu droši teikt, ka šo aptuveni 2 gadu laikā Radiodejas priekš manis bija kulta medijs. Iespējams, kā tā bija arī citiem - citi tā laika Radiodeju fani varētu darīt zināmu savu viedokli.

2. DAĻA. - "MĒS NESPĒLĒJAM DEPECHE MODE!"

Radiodejas praktizēja dažādus veidus, kā uzturēt saikni ar saviem klausītājiem. Tā bija iespēja klausītājiem pa telefonu piezvanīt uz Radiodeju studiju. Viens no veidiem bija piezvanīt uz radio un ēterā pateikt, kādu mūziku vēlaties dzirdēt. Regulāri klausījos Radiodejas (katru dienu un vienmēr, kad tas bija iespējams). Ar laiku izkristalizējās daži kritēriji Radiodeju mūzikas saturā. Vien no tiem bija, ka nekad klausītāji nedzirdēja Depeche Mode skaņdarbus. Dažkārt DJ (tas varēja būt Uģis Polis) tā arī pateica tiešajā ēterā - "mēs nespēlējam Depeche Mode". Un vēl - ātri man tapa skaidrs, ka vienmēr var prasīt Madonnu, jo U. Polis tolaik bija Madonnas fans. Kā redzam, notika filtrēšana - Radiodejas nebija rokmūzikas un Depeche Mode stila mūzikas piekritēji. Piekrišana dejojamai popmūzikai (mūsdienās to sauc par "Eurodance") un jebkādai house, tehno, jungle, D&B mūzikai (elektroniskā deju mūzika)

3. DAĻA. - TORTES UN IZGĀZTA SIENA

Ja atmiņa šī epizode sakrita ar reizi, kad viesojos Radiodeju studijā, lai saņemtu viktorīnā uzvarēto balvu. Un, ja pareizi atceros, tas bija Radiodeju 1. gada jubilejas priekšvakarā. DJ apmaiņā pret ielūgumu uz Radiodeju 1. dzimšanas nakts ballīti Rīgas Kinostudijā (nejaukt ar bezmaksas pasākumu Doma laukumā) aicināja 2 brīvprātīgos nedaudz pastrādāt - bija jāizgāž kāda no studijas (tas bija dzīvoklis) sienām. Kad es no Garjāņa (Jānis GarJānis) saņēmu savu jau iepriekš minēto kaseti, tiešām redzēju, kā divi jaunieši tikko bija beiguši darbu un siena tiešām bija izgāzta.
Par tortēm:
Dienas laikā DJ ēterā izteica vēlmi, ka "derētu kāda torte". Pēc dažām stundām DJ (laikam jau pārēdies :) ) pateicās visām atsaucīgajām klausītājām, kas bija piegādājušas tortes (cik sapratu), studija tika "sponsorēta" ar vairākām tortēm. Pretī, iespējams, fanes saņēma tādus pašus ielūgumus uz Radiodeju 1. dzimšanas nakts ballīti Rīgas Kinostudijā.
Par šo nakts ballīti neko nepastāstīšu, jo es tur nebiju :(. Bet ar šo gribēju teikt, ka Radiodejām kā medijam 1992. gadā bijis milzīgs, milzīgs spēks un ietekme uz saviem klausītājiem (pozitīvā nozīmē). Es atkārtošos, taču vēlreiz minēšu, ka noteiktai klausītāju auditorijai šī bija TOP1 kulta radiostacija. Mūsu mediju telpa vēl nebija pārsātināta un noslāņosies, turklāt Radiodejas nebija apnicīgu reklāmu un tās spēlēja tā laika aktuālo un moderno mūziku.

4. DAĻA. - RADIODEJU 1. GADA JUBILEJA DOMA LAUKUMĀ

1993. gada 1. maijā Radiodejas atzīmēja savu 1. dzimšanas dienu. Tai par godu Rīgā, Doma laukumā notika līdz šim vēl neatkārtots elektroniskās un deju mūzikas (dažādi stili) pasākums. Ieeja bija bez maksas. Diena bija saulaina, bez lietus, un samērā silta. Pasākums iesākās samērā agri dienā - varētu būt ap kādiem 12:00.

Radiodeju 1.gada jubileja - Doma laukums - Rīgas kinostudija
Radiodeju 1.gada jubileja - Doma laukums - Rīgas kinostudija

Dienas laikā uzstājās, ja pareizi atceros, Uģis Polis, Jānis Krauklis u.c. Man tad bija 17 gadi, es tur ierados ar savu tā laika simpātiju. Tas bija riktīgs deju maratons pie mūzikas Radiodeju stilā (house, techno utt.). Sākumā cilvēku bija maz, taču uz pēcpusdienu Doma laukums sāka piepildīties. Sākuma novēroju, ka daudzi garāmgājēji (pārsvarā krieviski runājošas pensijas vecuma dāmas) nekautrējās izteikt savu sašutumu, par to, "kas te vispār notiek un kas tā vispār par skaņu, tā nav mūzika", taču īstenu Radiodeju fanu ar meiteni tas it nemaz netraucēja. Kad tuvojās vakars, notika dažādu ārzemju mākslinieku uzstāšanās. Viņu bija ļoti daudz, vārdus neatceros. Mūzikas stili bija ļoti dažādi - lielākoties viss vērsts uz to, lai tauta varētu dejot. Spilgti atceros vienu grupu, kas "uzspridzināja" Doma laukumu ar līdz tam neredzētu enerģiju. Viss, ko atceros, tie bija holandieši (es domāju, ka visiem skaidrs, ko arī mūsdienās nozīmē kombinācija "holandieši + techno&house). Viņu mūzikas stils varēja būt hardcore (riktīgi neatceros + 20+ gadi pagājuši). Viņu uzstāšanos pavadīja uguņošanas efekti. Kad pienāca vakara kulminācija, turpat Doma laukumā notika uguņošanas šovs. Kā epilogu gribu minēt, ka šāds pasākums Doma laukumā bija vienīgais ar šādu mūziku. Tur ir notikuši dažādi pop&rock koncerti utt. Nesen Doma baznīcas draudze noprotestēja kaut kādus Alus svētkus. Taču 1993. gadā nekādu iebildumu pret house&techno NEBIJA!

Saites:
Publiskā Facebook grupa "raving 90s @LV"


Iepriekšējais raksts | Nākamais raksts
Uz visu RAKSTU sarakstu | Back to the News page
Last modified Tuesday, 05th March, 2024, 08:12pm
free counters

Copyright: Da White (1998 - present)

Last modified Tuesday, 05th March, 2024, 08:12pm