Synthesis Music Media

Mācīsimies klausīties mūziku! (Uģa Poļa un Roberta Gobziņa saruna) - 1989. gads

Keywords: Uģis Polis, Roberts Gobziņš, Latvijas klubu dzīves vēsture
Iepriekšēja raksta nav | Nākamais raksts

Autors: U.Polis, R.Gobziņš - avīze "Padomju Jaunatne" - 1989.gada 24.maijs.


No 1. līdz 4. jūnijam (piezīme: 1989. gadā) Rīgā, Biķernieku stadionā, notiks pirmais pasaules lentu žokeju čempionāts, kā arī PSRS diskžokeju, lentu žokeju un rep-stila dziedātāju čempionāti. Tajos paraugdemonstrējumus sniegs profesionāli diskžokeji no ASV, Anglijas, VFR (Vācijas Federatīvās Republikas), Rietumberlīnes, Holandes, Senegālas un Kenijas.
Varbūt šīs idejas autoru – diskžokeju UĢA POĻA un ROBERTA GOBZIŅA – saruna palīdzēs jums labāk saprast, kāda mūzika tad īsti jūnija sākumā skanēs Biķerniekos.

Uģis Polis: – Droši vien arī tu it bieži esi dzirdējis izteikumus par to, ka ar diskotēkām iet uz leju.

Roberts Gobziņš: – Diskotēkas iet uz augšu. Varbūt uz leju iet cilvēki. Kopš pasaulē izveidojušās valodas, cilvēki ir iemācījušies cits citu nesaprast. Tāpat ir ar diskotēkām: agrāk bija diskotēkas kā šovi, to vietā Rietumos nāca tehniski meistarīgs un pārdomāts priekšnesums, bet cilvēki, kas pieraduši pie diskotēkām kā šoviem, tās nesaprot. Nesaprot, ka cilvēks var ļoti daudz izdarīt ar savām divām rokām, daudz vairāk nekā mezdams kūleņus utt.
Pie mums ir noticis tā, ka žokeji, iegūdami informāciju par to, kā tas notiek ārzemēs, mēģina pārlēkt apmērām no feodālisma uz sociālismu. Un tad notiek tas, ka mākslinieks ir uz skatuves, bet cilvēki nesaprot, ko viņš tur dara. Varbūt tikai jūt kaut ko īpatnēju. Viņi nemēģina noskaidrot, kas tur īsti notiek, bet kritizē to, un saka, ka diskotēka iet uz leju.

Uģis Polis: – Diskotēku apmeklētāji , manuprāt, ir pieraduši pie tā, ka diskžokejs ir tas, kurš izklaidē publiku. Kaut gan visā pasaulē katrs, kurš nāk uz diskotēku, izklaidē pats sevi. Bet diskžokejs tikai rada tādu gaisotni.

Roberts Gobziņš: – Pie mums tas ir ārkārtīgi grūti, jo cilvēki jau no mazotnes ir pieraduši, ka viņiem pasaka, kas ir jādara. Tikko cilvēkam radusies iespēja pašam kaut ko darīt, vienkārši būt nepiespiestam, viņš apjūk, nezina, ko darīt, un uzreiz sāk kritizēt. Bet ideja ir tāda: tu atnāc, tev ir mūzika, kuru neesi dzirdējis, un tu vari pārliecināties par to, ko tu pats spēj – dejot, uztvert kaut ko jaunu un piedalīties jaunajā.

Uģis Polis: – Jā, bet ir jāņem vērā tas, ka diskžokeji un diskotēku apmeklētāji tur atrodas apmēram vienādā muzikālā vidē, bet šeit tie daži, kas spēlē “House Music”, “Hip-Hop”, regeju, spēlē mūziku, kas ikdienā gandrīz nav sastopama, tātad it kā ņem kaut ko pilnīgi svešu. Tāpēc bieži varam dzirdēt, ka diskžokeji spēlē šo mūziku bez kādas sajēgas, to neizgaršojot. To, protams, sajūt arī publika. Kur ir izeja?

Roberts Gobziņš: – Gluži vienkārši diskžokejiem ir jāstrādā pēc iespējas vairāk. Ir jāklausās tā mūzika, jāizdomā, ko tu ar to gribi teikt, nevis nospēlēt vienkārši tāpēc, ka “O, es dabūju kaut ko jaunu!”.
Informācijas trūkums ir visam pamatā, arī dejotāju uztverei. Cilvēks nāk ar noteiktu mērķi dzirdēt dziesmu, ko viņš ir dzirdējis pa radio. Bet “House Music” Rietumos radusies tieši tāpēc, ka cilvēki pa radio ikdienā dzird vienas un tas pašas dziesmas. Vienreiz, otrreiz, bet trešo reizi viņam gribas kaut ko jaunu, jo informācijas sagremošana notiek momentā. Tāpēc parādās “House Music”, kas ir tik vienkārša, ka pats diskžokejs var taisīt mūziku. Viņš nospēlē, teiksim, vienu skaņdarbu. Otrajā reizē viņš šo skaņdarbu jau sajauc ar kādu citu, publika dzird it kā jau kaut ko zināmu, bet tiktāl pārveidotu, ka tas šķiet interesanti. Bet mūsu klausītājs gluži vienkārši to nedzird. Mūsu uzdevums ir pierādīt, ka tas ir labs, un tikai pēc tam cilvēki lēnām noskaidros, kāpēc tas ir labs. Vienkāršākā izeja ir spēlēt šo mūziku, lai cilvēki pierod. Kad cilvēki saka, ka ar diskotēkām iet uz leju, viņi domā tikai par savu virtuvi, istabu, pilsētu, bet, tā runājot, jāpadomā par to, kas notiek pasaulē. Varbūt Albānijā ar diskotēkām iet uz leju, varbūt Mongolijā, Krievijas Federatīvajā Republikā (kaut gan noteikti pastāv kādi izņēmumi), taču es domāju, ka Grenlandē diskotēkas iet uz augšu.

Uģis Polis: – Kas tad īsti ir diskotēkas, kā tu to saproti?

Roberts Gobziņš: – Tur viss ir izveidots tā, lai cilvēkiem nekas netraucētu brīvi justies. Diskotēka ir vieta, kur jaunieši atnāk, lai dzirdētu kaut ko nedzirdētu, sajustu kaut ko jaunu.

Uģis Polis: – Pastāsti sīkāk par tām diskotēkām, kuras tu apmeklēji. Kāda noskaņa tur valda?

Roberts Gobziņš: – tas ir vietas, kurās ikviens padomju cilvēks tiek gaidīts, lai viņš pats varētu atbildēt uz šo jautājumu, ko tu man uzdevi. Vēl es zinu, ka katra diskotēka ir atšķirīga, katrai ir savs stils, katrā spēlē savādāku mūziku. Ir pārejas diskotēkas, tā es tās varētu saukt, uz tūristu visvairāk apmeklētajām ielām. Tas ir nedaudz vienkāršākas un vairāk pieņemamas atpalikušo valstu tūristiem, jo viņi jūtas kā mājās. Tūristi aiziet, teiksim, uz lielāko diskotēku “Metropole”. Tur līdz pulksten diviem naktī spēlē hitus. Tad sākas lāzeru priekšnesums ar neskaitāmiem lāzeriem, pēc kura cilvēks jūtas ļoti maziņš un niecīgs. Un tad diskžokejs sāk spēlēt “House Music”, “Rap”, “Hip-Hop” un regejus, un cilvēks jau ir saplūdis ar to visu tiktāl, ka viņš uztver visu, ko viņam pasniedz.

Uģis Polis: – Pie mums droši vien lāzeru šova nebūs. Bet es ceru, ka apmeklētājiem būs vismaz interesanti un viņi necentīsies ar ātru roku noliegt un kritizēt visu tur dzirdēto, arī jauno un neierasto. Jāmācās klausīties ikvienu mūziku.

* * *

Tātad tiekamies Biķerniekos! Rīgā kolektīvu pieteikumus pieņem pa tālruni 331376 no pulksten 9 līdz 17, rajonos – komjaunatnes rajonu komitejās. Biļešu cena katrai dienai – 6 rubļi. Īsi pirms pasākuma biļetes varēs iegādāties arī brīvā tirdzniecībā.

Uģis Polis un Roberts Gobziņš - Mācīsimies klausīties mūziku
Avīze "Padomju Jaunatne" - 1989.gada 24.maijs. (izgriezums)


Iepriekšēja raksta nav | Nākamais raksts
Uz visu RAKSTU sarakstu | Back to the News page
Last modified Tuesday, 05th March, 2024, 08:12pm
free counters

Copyright: Da White (1998 - present)

Last modified Tuesday, 05th March, 2024, 08:12pm