Synthesis Music Media

LATVIAN BEAT

Keywords: Latvian Beat, Eastbam, Westbam, klubs Metro, MC Uncle U
Iepriekšēja raksta nav | Nākamais raksts

Autors: A.G. /(c) A.G. (p) Juicebox/ - 19??. gads.


Ievadvārdi

Daudziem no Latvijas elektroniskās mūzikas cienītājiem pirmās gaitas šajā dīvainajā skaņu pasaulē sākās apmēram 3 - 4 gadus atpakaļ, kad dzima OPEN. Šis vārds bija ne tikai brīnišķīgu pasākumu apzīmējums, tas kļuva arī par burtisku savas nozīmes vēstnesi; daudzi šo pasākumu laikā guva neaizmirstamus, jaunus iespaidus, kas, iespējams, iezīmēja jaunas dzīves sākumu. Nenoliedzami, OPEN radīja milzīgu vilni, kas aizkustināja daudzus jo daudzus cilvēkus visā Latvijā. Taču tas nebija pirmais trieciens mūsu sabiedrības konservatīvajai mūzikas gaumei un dzīvesveidam. Daudzi, kas bija "ierauti" "pirmā viļņa" aktivitātēs, bija piemirsuši gandrīz 10 gadus senus notikumus, kas pirmoreiz ienesa Latvijā jaunas mūzikas skaņas, laiku, kad dzima LATVIAN BEAT - pirmie Latvijas mūzikas mākslinieku soļi nekomericālās, dvēseles mūzikas laukos... Nepelnīti aizmirsta mūsdienu uzspiestajā un nomācošajā, bezgaumīgas, $ čaukstoņu mīlošas mūzikas pilnā pasaulē Atmodas laika kustība ir nozīmīgākais notikums Latvijas elektroniskās mūzikas vēsturē. Nesen notikušais pasākums "LATVIAN BEAT" klubā "METRO", kā arī šim notikumam (kā arī pašai tā laika mūzikai) veltīts raidījums DEFEKTS, atsvaidzināja mūsu atmiņā tos brīnišķīgos mirkļus. Šim nolūkam lūdzām vienu no tā laika notikumu aktīviem līdzdalībniekiem pastāstīt par SĀKUMU.

Hausmūzika Latvijā ierodas 1987. gadā. gadu pirms "acid house" drudža Londonā. Lūk, kā tas notiek: pateicoties latviešu izcelsmes multimēdiju speciālista Induļa Bilzēna līdzdalībai, uz Mākslas Dienu pasākumiem RĪGĀ tiek ielūgts Rietumberlīnes dīdžejs WESTBAM (WESTFALIA BAMBAATA), tajā laikā viens no nedaudzjiem cilvēkiem EIROPĀ, kas spēlē šo mūziku.

Westbam spēlētais CHICAGO HOUSE un līdz tam neredzētā nonstopa miksēšanas un "scratch" tehnika ir kaut kas pilnīgi jauns RĪGAS diskžokejiem. Šie iespaidi daudzos rada vēlēšanos kaut ko līdzīgu darīt arī pašiem. Taču - trūkst atbilstošas tehnikas (WESTBAM spēlē uz profesionāliem DJ plašu atskaņotājiem) un, protams, šīs jaunās mūzikas (tanī laikā PSRS teritorijā jebkuras ārzemju mūzikas ieraksti ir ļoti grūti pieejami, nemaz nerunājot par šo jauno aizokeāna deju mūziku).

Taču izrādās, ka ir iespējams veikt dažādus trikus arī uz PSRS ražotiem sadzīves lenšu magnetofōniem (lielākoties tiek izmantoti dažādi "MA9IK" ["MAJAK"] modeļi un Lietuvā ražotās "ELFAS"). Vēlāk lenšu magnetofōniem tiek ierīkoti arī ātruma regulātōri (PITCH) un speciālas "klusumpogas", kuras ļauj brīvāk manipulēt ar lentu un labāk "skrečot". Pirmais, kas sāk skrečot lentas, ir Roberts Gobziņš, savukārt viņa interese par hip-hop mūziku izpaužas mēģinājumos repot latviešu valodā. Turpinājumā Roberts ar VHS kameru mājās uzfilmē savu skrečošanu un repus, un iedod šo dēmō kaseti Indulim Bilzēnam, kā rezultātā tiek uzaicināts uzstāties Berlīnē kopā ar WESTBAM (projekts "WESTBAM meets EASTBAM"). Berlīnē Roberts "nopelna" savu skatuves vārdu EASTBAM un turpmāk piesaka sevi tā: "EASTBAM my name, TAPE ART my GAME".

Sākotnēji Roberta "programmā" ir gan "lenšu mākslas" priekšnesumi, gan reps eksotiskajā latviešu valodā, vēlāk virsroku ņem hiphops - viņš vairāk pievēršas MC darbībai un uzstājas kopā ar tādām zvaigznēm kā DE LA SOUL un JUNGLE BROTHERS. EASTBAM sadarbība ar WESTBAM materializējas arī ierakstos: Gobziņš latviski (!) ierepo "GO EASTBAM!", gabalu no lieliskā WESTBAM "CABINET LP" ((c) & (p) 1989 LOW SPIRIT), kurš tiek uzskatīts par 1. konceptalbūmu visā "dīdžeju mūzikas" vēsturē.

1990. gadā LOW SPIRIT izdod EASTBAM singlu "AKA AKA", kurš kļūst par pirmo un, diemžēl, pagaidām arī vienīgo latviešu deju mūzikas plati. Jāteic, ka Roberts Gobziņš a.k.a. EASTBAM ir ievērojamākā figūra tālaika latviešu dīdžeju kustībā; tieši pateicoties viņa aktivitātēm kāda angļu mūzikas žurnāla deju mūzikai veltītajā speciālizlaidumā starp daudzajiem stiliem tiek minēts arī "LATVIAN BEAT".

Eastbam - AKA AKA Eastbam - AKA AKA
Eastbam - AKA AKA (12" Vinyl), Low Spirit Recordings, 1990.

Un vēl kāds kuriozs: Gobziņa pusizjauktā stāvoklī esošais lenšu magnetofons, kuru viņš izmanto uzstājoties savā pirmā Vācijas brauciena laikā, kā īpašu ievērību pelnošs eksemplārs tiek iekļauts Berlīnes Skaņas Aparātu muzeja ekspozīcijā.

Arī Latvijā lietas nestāv uz vietas: daudzi diskžokeji sāk spēlēt house, hip hop un soul diskotēkās, mēģina skrečot un miksēt, kamēr "pretējā nometne" turpina spēlēt vecajā rādiō DJ stilā ar runāšanu un dziesmu pieteikšanu un, protams, to pašu veco repertuāru. Par "jaunā stila" propagandētājiem izvirzās Uģis Polis un Jānis Krauklis; laika periōdos, kad atrodas Latvijā, viņu duetam pievienojas arī jaunā "zvaigzne" EASTBAM.
1988. gadā Polis & Krauklis vieglajā automašīnā dodas uz Rietumberlīni, lai redzētu kā "tas notiek tur".

Paviesojušies vairākos klubos un "LOW SPIRIT" studijā, iepirkuši plates un guvuši neaizmirstamus iespaidus (1. X Rietumos), viņi atgriežas Latvijā un uzsāk aktīvu darbību: sāk veidot raidījumu "RADIODEJAS" Valsts Rādiōfōna 2. programmā (līdz privāto raidstaciju rašanās brīdim vēl jāpaiet gandrīz 3 gadiem), paralēli tiek organizēti pasākumi, kuros spēlē šo jauno mūziku, Uģis Polis publicē rakstus par hausmūziku presē.
Jāteic, ka "RADIODEJĀM" ir nepārvērtējama nozīme hausmūzikas popularizēšanā. Faktiski šis stundu garais raidījums ir vienīgais "rupōrs", caur kuru ar melno deju mūziku un DJ kultūru tiek iepazīstināts plašāks cilvēku loks. Lūk, "RADIODEJU" tālaika repertuārs:
WESTBAM "DO IT IN THE MIX"; "BULGARIAN HIP HOP"; "AND PARTY"; "THE ROOF IS ON FIRE"; "COLD TRAIN";
PHUTURE "ACID TRACKS"
FAST EDDIE "ACID THUNDER"
RHYTHM IS RHYTHM "STRINGS OF LIFE"
BLACK BOX "RIDE ON TIME"
LIL' LOUIS "FRENCH KISS"
MARIO DIAZ "CAN YOU FEEL IT"
TECHNOTRONIC "PUMP UP THE JAM"
TYREE "ACID OVER"
KREEM "TRIANGLE OF LOVE"

Tieši "RADIODEJĀS" sāk skanēt arī pirmie latviešu dīdžeju radītie skaņdarbi. Iedvesmojoties no WESTBAM attīstās RECORD ART koncepcijas (skaņdarbu radīšana no citu skaņdarbu fragmentiem tos dažādi kombinējot un miksējot, izmantojot DJ spēles tehnikas un samplēšanu), pirmo latviešu DJ treku "VISBRIESMĪGĀKAIS KUKAINIS" (uzklājot uz ritma grupas "EOLIKA" dziesmu un pievienojot skrečus) ieraksta Jānis Krauklis; viņš arī 1. "īstais" (vinila plates spēlējošais) dīdžejs visā bijušajā PSRS.

Nākamo latviešu "record art" paraugu rada tolaik vēl jaunais un nepazīstamais DJ no Aizkraukles - Modris Skaistkalns (vēlāk Modris kļūst par 1 no labākajiem Latvijas dīdžejiem, bet tālākā nākotnē pamet dīdžejošanu un nodibina komerciālu deju mūzikas projektu "100. debija", šobrīd viņš ir atzīts komerciālās deju mūzikas producents). Viņa "POP BASS" ir veidots, uzklājot "izgraizītu" grupas JUMPRAVA hīta "Ziemeļmeita" instrumentālo partiju uz PHORTUNE treka "CAN YOU FELL THE BASS" un pievienojot dažādus efektus un skrečus.
"Radiodejotāji" tiek iepazīstināti arī ar Roberta Gobziņa Rietumos tapušajiem gabaliem "GO EASTBAM!" un "AKA AKA", kuri tūlīt kļūst par diskotēku "grāvējiem".

1989. gada vasarā Uģis Polis & Jānis Krauklis noorganizē I Pasaules Lentžokeju Čempionātu (kurš, diemžēl, tā arī paliek vienīgais). Piedaloties dalībniekiem no visas PSRS (lai gan vairums ir no Latvijas) 1. vietu iegūst Modris Skaistkalns, 2. vietu viņa cīņubiedrs RAIMONDS KAMZOLS no Aizkraukles, bet 3. - Oļegs Svešņikovs no Kuibiševas (tagad Samaras). Čempionāta žūrijā ir LOW SPIRIT - GANG ar WESTBAM priekšgalā, viņi arī uzstājas ar paraugdemonstrējumiem un spēlē nakts pārtijās.

Pēc čempionāta dīdžeju kustība sit augstu vilni - arī daudzviet laukos diskžokeji sāk spēlēt hausmūziku un miksēt. Jānis Krauklis nodibina dīdžeju kursus, kuros māca miksēt, graizīt & līmēt lentas, kā arī stāsta par deju mūzikas stiliem un nodrošina dalībniekus ar muzikālo materiālu, kurš joprojām ir grūti pieejams.

1990. g. pavasarī Modris Skaistkalns un Raimonds Kamzols dodas uz Berlīni (tā ir balva par uzvaru Lentžokeju Čempionātā), kur spēlē kopā ar EASTBAM un vācu dīdžejiem pasākumos TEMPODROM un klubā U.F.O. Pēc atgriešanās Latvijā Modris un Raimonds ir svaigu ideju un radoša gara pārpilni. "Jauno Lentžokeju Festivālā", kurš 1990. g. jūlijā notiek Jumpravas estrādē, tiek prezentēts hip hop /house/ funk projekts, kurā bez viņiem ietilpst arī UĢIS KĀRKLIŅŠ (vēlāk pazīstams kā MC UNCLE U) un MĀRCIS GRĪNBARTS. Festivālā šis projekts spēlē "dzīvajā" (vokāls + basģitāra + ģitāra + taustiņi + bungu loopi + DJ skreči) un pēc tam ieraksta dziesmu "Mānītājs", 1 no savdabīgākajiem skaņdarbiem LATVIAN BEAT vēsturē. Šajā pat gadā rodas arī grupa "DVĒSELE" (Kamzols + Grīnbarts), kura ieraksta 1. gabalu "Gulbis".

MC UNCLE U "RADIODEJU" studijā ieraksta gabalu "VA' TIK TU NEGRIBI DABŪT SIFIL?", sadarbībā ar MR. TAPE (M. SKAISTKALNS) top "SAKI TIKI TĀ"; abi songi kļūst par deju zāļu hītiem.

1990. g. septembrī EASTBAM dziesma "AKA AKA" tiek iesniegta tolaik notiekošajā ārkārtīgi populārajā "MIKROFONA" aptaujā. "AKA AKA" popularizēšanai un balsu vākšanai tiek rīkotas speciālas akcijas, kurās spēlē labākie Latvijas dīdžeji un piedalās arī Latvian Beat mākslinieki. 1. no akcijām notiek uz ielas, aparatūra un dīdžeji atrodas armijas kravas mašīnā. Virmo lielas kaislības, bet beigu beigās "AKA AKA", kura ir kļuvusi par nacionālu hītu, iegūst tikai 4. vietu, lai gan patiesībā ir Nr. 1 -> "MIKROFŌNA" redakcijas veic negodīgas manipulācijas, lai tomēr nodrošinātu vecās paaudzes rokmūziķiem "tiem pienākošos vietu".
1990. gada decembrī sākas Latvijas labāko dīdžeju turneja "DJ' 91", kuru organizē firma "ARTCLUB", tajā piedalās Modris Skaistkalns (jau kā MR. TAPE), Raimonds Kamzols (DJ RIMA), Uģis Polis, Jānis Krauklis, EASTBAM un MC UNCLE U. Šī turneja aptver visu Latviju, popularizējot hausmūziku, DJ kultūru un arī latviešu deju mūziku. Tieši EASTBAM un MC UNCLE U uzstāšanās visvairāk aizrauj publiku un kļūst par pārtiju "pīķa momentiem". Tūres gaitā tai periodiski pieslēdzas arī jauni mākslinieki: grupas "DVĒSELE", "SCALP" (hip-hoperi no Liepājas) un DJ AG.

Pateicoties tūrei, "Latvian Beat" kļūst populārs jaunatnes vidū, daudzi latviešu dīdžeju skaņdarbi top par diskotēku hītiem, pārspējot ārzemju produkciju. Firma "ARTCLUB" uzņemas tiražēšanu un izdod izlases "LATVIAN BEAT I" un "LATVIAN BEAT II" (lentās), kuras izplata diskžokeju vidū: Nu latviešu dīdžeju radītā deju mūzika tiek spēlēta gandrīz katrā diskotēkā.

"DJ' 91" viesojas arī Ļeņingradā (tagad - Sankt Pēterburga), kur Planetārijā notikušās pārtijas kļūst par pirmajiem "rave" kultūras pasākumiem KRIEVIJĀ. Uģis Polis un Jānis Krauklis nodibina Vispasaules dīdžeju organizācijas DMC (DISCO MIX CLUB) Latvijas nodaļu.

1991. gada aprīlī MR. TAPE piedalās 7. Pasaules DJ čempionātā, kurš notiek Londonā. Neskatoties uz to, ka MODRIS startē ārpus konkursa (tā nolemj žūrija, jo viņš spēlē uz magnetofōniem, nevis plašu atskaņotājiem), viņš gūst nedalītu publikas atzinību un pārējo dalībnieku apbrīnu.
"Viņi sev atklāja lenšu magnetofonu un es viņiem atklāju tā iespējas..." (Modris intervijā žurnālam "Pilsēta" (29.4.91)). Kā specbalvu no DMC MR. TAPE saņem 2 x TECHNICS SL1200MK un pulti.

1991. gada decembrī RĪGĀ notiek "ARTCLUB" organizētais "DEJU MŪZIKAS FESTIVĀLS", kurā bez "DJ' 91" sastāva piedalās arī tehno grupa no Ļeņingradas "NOT FOUND", repa grupa "Дубовый Гай" ("DUBOVIJ GAJ") no Maskavas, kuras sastāvā ir arī nākamās "Мальчишник" ("MALJCHISHNIK") līderis Дельфин (Deljfin).

1992. gada janvārī Latvijas valsts rādiō 2. programmā sāk skanēt uzreiz 2 deju mūzikai veltīti raidījumi: "LATVIAN BEAT", ko vada Uģis Kārkliņš un "MR. TAPE MIX", kuru piedāvā Modris Skaistkalns.
1992. gada maijā savu darbību uzsāk rādiostacija "RADIODEJAS", tās studija atrodas lielā dzīvoklī Rīgas centrā, Tērbatas ielā. Pie stūres - duets Polis & Krauklis, arī idejiski tā ir pirmo "RADIODEJU" turpinājums: sākotnēji lielāko daļu ētera laika skan dažāda klubu mūzika - house, techno, hip hop, soul... un, protams, arī latviešu deju mūzika.

"RADIODEJAS" kļūst ļoti populāras RĪGĀ un tās tuvumā (tāds ir stacijas raidīšanas diapazons), it īpaši jaunatnes vidū. "RADIODEJU" gada jubilejas svinībās 1993. g. maijā, kuras notiek Doma laukumā piedalās ~10.000 cilvēku. Vēl jāpiebilst, ka "RADIODEJAS" ir 1. privātā stacija Latvijā un 1 no pirmajām bijušajā PSRS. 1992. gada maijā Valmierā tiek atklāta Latvijas labāko DJ koncertturneja "SUPERDEJAS" (pasākumu apmeklē > nekā 1000 cilvēku). Idejiski un arī dalībnieku sastāva ziņā "SUPERDEJAS" ir "DJ' 91" turpinājums.

1992. gada "MIKROFŌNA" rok-aptaujā piedalās 4 Latvian Beat skaņdarbi: MC UNCLE U "Guli Guli Gultā"; DVĒSELE "Par Daudz Jau Sāpēts"; CAAR-GREEN-VEET "Žēl" un FANNS "Rīga Rādiō". Aptaujas noslēgumā otrajā desmitā iekļūst FANNS (tā sastāvā ir MR. TAPE, AG & ORFEJS). 1993. gadā "MIKROFONA IERAKSTI" ar novēlošanos izdod izlasi "LATVIAN BEAT", kurā iekļauti grupu "DVĒSELE"; "FANNS"; "MC/DC"; "D-13"; kā arī MC UNCLE U, MR. TAPE, Enija Maika, AG & ORFEJA skaņdarbi.

1993. gada otrajā pusē sākas strauja dīdžeju kustības lejupslīde, ko veicina komercradiostaciju vairošanās un ārzemju popmūzikas pastiprināta ieplūšana, kā arī citi apstākļi. Sākot no 1993. gada rudens haus-kustība Latvijā atrodas komas stāvoklī, līdz 1995. gadā, pateicoties projektam "OPEN" tā atdzimst jaunā formā, kura tiek saukta par "rave".
Arī vārdu salikums "latviešu deju mūzika" šobrīd nozīmē pavisam ko citu, nekā tas bija 90.-to gadu sākumā, kad latviešu deju mūzika bija "LATVIAN BEAT". Pašlaik ar šo vārdu kombināciju tiek saprasts tīri komerciāli, un lielākoties pilnīgi bezgaumīgi deju mūzikas "produkti", kuri latviešu nacionālo īpatnību dēļ bieži vien ir ļoti līdzīgi t.s. "šlāgerim". Jaunās paaudzes "underground" producenti, kuri elektrōnisko mūziku lielākoties rada mājās ar datōru palīdzību, nav saglabājuši "latvian beat" tradīcijas, kas arī ir saprotams.

***
"latvian beat" skaņdarbi lielākoties tika radīti mājas studijās, izmantojot neprofesionālus mūzikas instrumentus un skaņu ierakstu aparatūru, kā arī diezgan īpatnējus paņēmienus: piemēram, lai uztaisītu ritma vai citu muzikālo partiju cilpas (loops) tika izmantoti sadzīves lenšu magnetofōni, salīmējot lentes fragmentus cilpā (Rietumos tādiem nolūkiem jau no 80-to gadu vidus tika izmantoti sempleri).


Iepriekšēja raksta nav | Nākamais raksts
Uz visu RAKSTU sarakstu | Back to the News page
free counters

Copyright: Da White (1998 - present)

Last modified Tuesday, 05th March, 2024, 08:12pm